Samorealizacja

Czy uczenie się języka obcego może stać się hobby?

Andromeda
2024-05-16 Samorealizacja

Warto mieć hobby - każdy z nas słyszał to wiele razy. Ale w sumie dlaczego jest to tak korzystne? Czy możemy uczynić hobby z każdej aktywności, której w danym momencie poświęcamy dużo czasu, np. nauki języków obcych? Czy wówczas będziemy uczyć się bardziej efektywnie?

Zapamiętujemy się w klasyfikowaniu i niekończącym się opisywaniu znaczków w naszych zbiorach, spędzamy całe dnie i noce na surfowaniu po Internecie, potrafimy być ortodoksyjnie wręcz oszczędni, aby uzbierać fundusze na kolejny w tym roku wypad na narty. Żaden z obowiązków, nawet ten najprzyjemniejszy, nie jest w stanie wywołać w nas tyle samozaparcia i wolnej woli, aby dać z siebie wszystko i być bezkonkurencyjnie najlepszym w danej dziedzinie. I to nie z powodu chęci współzawodniczenia czy walki, ale z wewnętrznej potrzeby.
Właściwie trudno wskazać jakąś wadę posiadania hobby. Jedyną, jaka przychodzi do głowy, jest możliwość zaniedbywania obowiązków czy nawet własnego zdrowia na rzecz tego, co ulubione. Zdarza się, że angażując się w coś całym sobą, tracimy poczucie rzeczywistości i zapominamy o posiłkach czy naturalnej potrzebie odpoczynku. Zakładając jednak, że podchodzimy do naszej pasji z rozsądkiem oraz że jest ona nieszkodliwa dla nas samych i otoczenia, trudno nie docenić zalet posiadania hobby.

Posiadanie hobby - korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Posiadanie hobby stwarza psychiczne poczucie komfortu. Budująca jest już sama świadomość, że istnieje aktywność, którą wybieramy osobiście, bez przymusu i która daje poczucie satysfakcji. Realizując się w naszych pasjach, mamy szansę bycia w czymś ekspertem. W ten sposób asystentka w dziale księgowości staje się znawcą w dziedzinie projektowania mody (całe wieczory spędza na pielęgnowaniu swojej pasji), a magazynier okazuje się profesjonalnym fotografem.

Dobra kondycja psychiczna to nie wszystko; w poradnikach medycznych mówi się często o posiadaniu hobby jako remedium na wiele dolegliwości. Wiadomo: nie ma nic gorszego niż bezczynność i obojętność. I nie chodzi tu tylko o hobby, które wiązałoby się ze wzmożoną aktywnością fizyczną, ale o każde inne, pozwalające zapomnieć o trudach codzienności, wyzwalające w człowieku pozytywne reakcje i emocje.

Dobra kondycja psychiczna to nie wszystko; w poradnikach medycznych mówi się często o posiadaniu hobby jako remedium na wiele dolegliwości. Wiadomo: nie ma nic gorszego niż bezczynność i obojętność. I nie chodzi tu tylko o hobby, które wiązałoby się ze wzmożoną aktywnością fizyczną, ale o każde inne, pozwalające zapomnieć o trudach codzienności, wyzwalające w człowieku pozytywne reakcje i emocje.

Korzyści z hobby dla naszego wizerunku w oczach innych

Ci, którzy posiadają hobby, łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że przebywają w towarzystwie osób o podobnych upodobaniach (więc statystycznie mają większą możliwość zawierania nowych znajomości). Wspólne zainteresowania znacząco ułatwiają przełamanie pierwszych lodów. Stajemy się w ten sposób interesujący nie tylko dla ludzi o podobnych pasjach. Człowiek posiadający hobby wydaje się innym wyrazisty, określony. To właśnie pasja charakteryzuje go natychmiastowo i najpełniej. Sprawia też, że wydaje się on warty poznania. Przeczuwamy bowiem, że ktoś, kto może się bezinteresownie i maksymalnie poświęcić jakiejś dziedzinie, jest także bezinteresowny i szczery w kontaktach międzyludzkich.

Hobby a samorozwój

Fakt, że hobbysta stwarza sobie dodatkowe możliwości rozwoju intelektualnego, jest niepodważalny. Bez przymusu, chętnie i cyklicznie pogłębia wiedzę w dziedzinie, która go interesuje. Wiadomości i umiejętności zdobyte w trakcie rozwijania zainteresowań niejednokrotnie może wykorzystać także w pracy zawodowej.

Mając pasję, uczymy się, jak dochodzić do interesujących nas informacji. Samodzielnie przecież prowadzimy wszelkie badania, poszukiwania, weryfikujemy literaturę napisaną na dany temat, sami wypracowujemy najlepsze metody pogłębiania swojej wiedzy. Jednym słowem – tworzymy doskonały warsztat metodyczny, który możemy wykorzystać w innych dziedzinach, także tych związanych z naszymi obowiązkami. Hobby rozwija ponadto człowieka emocjonalnie i uczy poświęcania swojego czasu, energii i zapału bez oczekiwania wymiernej nagrody.

Jak wybrać hobby?

Bez wątpienia warto posiadać hobby. Nic innego nie jest w stanie przynieść nam tylu korzyści i tak dużej dawki przyjemności. Często jednak osoby, które nie odkryły w sobie dotąd wyrazistej pasji, mają problemy z wybraniem kierunku, w którym mogłyby jej poszukiwać.

Idealnym rozwiązaniem może okazać się rozbudowana oferta kursów NewHeroes. Spośród ponad 80 propozycji każdy z pewnością może wybrać coś dla siebie. Odnaleźć interesującą dziedzinę, której warto się poświęcić, która przyniesie wiele radości i sprawi, że życie stanie się pełniejsze. Realizujmy własne pasje z ESKK. W najwygodniejszy z możliwych sposobów.

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz zniżkę 250 zł na pierwszy kurs.

Nie spamujemy. Wysyłamy wartościowe treści oraz informacje o nowych kursach i promocjach.

* wszystkie pola wymagane

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami przez formularz, czat online lub telefonicznie – jesteśmy tu dla Ciebie!