Psychologia

Zdrowie psychiczne w Twoich rękach.

Natalia
2024-06-19 Psychologia
Szybkie tempo życia, globalne kryzysy, codzienne wyzwania – to wszystko istotnie oddziałuje na zdrowie psychiczne. Jak poradzić sobie ze stresem i trudnościami codzienności? Rozwiązania warto poszukać w samopomocy psychicznej. Czym jest samopomoc i jak ją praktykować w trosce o zachowanie równowagi psychicznej?

Samopomoc – popraw swoją jakość życia

Klasyczna psychoterapia to nie jedyne narzędzie do dbania o zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan. W sukurs przychodzi nam koncept samopomocy.

Czym jest samopomoc psychiczna? Krótka odpowiedź brzmi: sposobem na zadbanie o samego siebie. To koło ratunkowe, w które możemy sami siebie wyposażyć. Nie bez powodu termin samopomocy kojarzymy z grupami terapeutycznymi – tam uczestnicy w towarzystwie specjalisty uczą się rozpoznawać własne potrzeby, komunikować emocje i radzić sobie z różnymi sytuacjami życiowymi. Możemy zrobić to również w pojedynkę, ucząc się identyfikować uczucia oraz rozróżniać myśli od działań.

Samopomoc nie ma na celu zastąpienia psychoterapii. To pierwszy krok, jaki możemy wykonać w kierunku zadbania o zdrowie psychiczne. Jest też doskonałym uzupełnieniem psychoterapii. Wielu narzędzi samopomocowych możemy nauczyć się sami oraz samodzielnie je zastosować.

Samopomocowe techniki, które działają

  • Medytacja – w zgiełku codziennego życia tracimy spokój ducha. Odklejamy się od własnego ciała, gubimy świadomość. Medytacja pomaga zostać sam na sam z myślami, uczuciami i ciałem. Dobrym punktem wyjścia jest gotowa playlista medytacji na Spotify lub specjalna aplikacja do medytacji, taka jak Headspace.
  • Oddechowe techniki relaksacyjne – to potężna broń w walce o stabilność psychiczną. Oddychanie reguluje nasze emocje i pomaga uspokoić spanikowany umysł. Skuteczne jest tzw. oddychanie po kwadracie. Przez tę samą liczbę sekund robimy wdech, przytrzymujemy oddech, robimy wydech i przerwę przed kolejnym wdechem. Powtarzamy kilka razy.
  • Journaling – czyli przelewanie własnych odczuć i przeżyć na zapis. Możesz wykorzystać do tego zarówno notes, jak i aplikację do notatek w telefonie. Journaling pozwala złapać dystans do zdarzeń dnia codziennego, przyjrzeć się emocjom z nowej perspektywy. Czytając zapiski z konkretnego okresu, możemy także zidentyfikować wzorce zachowań.
  • Świadomy ruch – kanapowy styl życia nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Nie musisz jednak codziennie ćwiczyć jak profesjonalista. Warto myśleć szerzej o kategorii ruchu w ramach well-being. Spacer w drodze do pracy, taniec do ulubionych piosenek – wszystko to jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego, bo podczas aktywności wytwarzają się endorfiny.

Małe kroki tworzą długotrwałe efekty, czyli ABC Twojego dobrostanu

Mnogość informacji o samopomocy może nas przytłoczyć, warto więc zastosować metodę małych kroków. Od którego kroku zacząć? Od tego, który jest dla Ciebie najważniejszy.

Załóżmy, że masz problem z prokrastynacją. Zauważasz, że zaczynasz odsuwać w czasie czynność, którą musisz wykonać. Nie uciekaj od uczuć, jakie Ci w tym momencie towarzyszą: jeśli konieczność wykonania zadania powoduje stres, spróbuj wykonać ćwiczenie z oddychania. Kiedy uspokoisz myśli, przyjrzyj się swoim emocjom. Czy odczuwasz lęk, napięcie lub przytłoczenie? Czy w procesie odsuwania obowiązków zagłuszasz takie emocje? Odpowiedzi na te pytania to dobry początek na drodze do rozwiązania problemów osobistych.

Każdy z nas ma inne obszary, które wymagają zastosowania samopomocy. Dlatego trzeba podejść do tematu indywidualnie, a dobrym początkiem mogą być kursy dotyczące samopomocy, takie jak:

  • Kurs samopomocy – ten podstawowy kurs samopomocy podpowie Ci jak zbudować pewność siebie, jak radzić sobie ze stresem i żyć pełnią życia
  • Kurs well-being – na tym kursie nauczysz się jak zadbać o swój dobrostan, zachowując odpowiedni balans między życiem prywatnym a zawodowym
  • Kurs budowania odporności na stres – ten kurs pomoże Ci zgłębić naturę stresu, monitorować go i zapobiegać jego skutkom.

Poznaj jeszcze więcej kursów samopomocowych.

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz zniżkę 250 zł na pierwszy kurs.

Nie spamujemy. Wysyłamy wartościowe treści oraz informacje o nowych kursach i promocjach.

* wszystkie pola wymagane

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami przez formularz, czat online lub telefonicznie – jesteśmy tu dla Ciebie!