Ciekawostki, Techniki uczenia

Jak uczyć się efektywnie? 3 skuteczne techniki

Aneta
2024-05-16 Ciekawostki, Techniki uczenia

W nowy rok wielu z nas weszło z mocnym postanowieniem rozwijania nowych umiejętności. Jednak każdy proces uczenia wymaga pewnego wysiłku. Tu pojawia się pytanie - czy można go sobie jakoś ułatwić?

Przyjrzymy się 3 technikom, które znacząco podnoszą efektywność nauki. Można je stosować na wielu obszarach, nieważne czy chodzi o podszlifowanie języka, czy o nowe kwalifikacje zawodowe.

Metoda Pomodoro – efektywność w 25-minutowych blokach

Metoda Pomodoro, zaproponowana przez Francesco Cirillo, opiera się na zasadzie krótkich, intensywnych okresów pracy, zwanych pomodoros. Każdy pomodoro trwa zazwyczaj 25 minut, po których następuje krótka przerwa. Po wykonaniu czterech pomodoros zaleca się dłuższą przerwę. Ta technika pomaga utrzymać skupienie, zapobiega wypaleniu, a także zwiększa świadomość czasu.

Jak stosować? Ustal konkretne cele na dany pomodoro, skup się wyłącznie na nich, a potem zrób krótką przerwę. To pozwala na lepszą organizację czasu i skuteczniejsze przyswajanie wiedzy.

Mapy myśli - wizualizacja wiedzy

Mapy myśli to graficzne przedstawienia związków między różnymi koncepcjami i informacjami. Stworzenie mapy myśli podczas nauki może pomóc w lepszym zrozumieniu materiału, ułatwiając przyswajanie wiedzy i tworzenie logicznych powiązań między poszczególnymi faktami.

Jak stosować? Zacznij od centralnego punktu, reprezentującego główną koncepcję, a następnie dodawaj odgałęzienia związane z różnymi aspektami tematu. Mapy myśli pomagają w łatwiejszym przyswajaniu informacji poprzez wzrokową reprezentację treści, co może znacznie ułatwić zapamiętywanie.

Technika Feynmana – dziel się wiedzą

Technika Feynmana to skuteczna metoda nauki stworzona na podstawie filozofii naukowca i laureata Nagrody Nobla, Richarda Feynmana. Jej podstawową ideą jest zdolność do zrozumienia i przekazania informacji w prosty sposób. Ostatecznym celem jest nie tylko przyswajanie wiedzy, ale także zdolność skutecznego dzielenia się nią z innymi.

Jak stosować? Rozpocznij od nauki danego tematu, a następnie spróbuj go wytłumaczyć, jak gdybyś przekazywał go komuś zupełnie niezorientowanemu w danej dziedzinie. Skoncentruj się na prostych słowach i przykładach, unikając skomplikowanego języka specjalistycznego. Ten proces ujawni luki w Twojej wiedzy i pomoże ci zrozumieć trudne koncepcje. Następnie wróć do materiału źródłowego i powtórz proces. Im bardziej skomplikowane zagadnienie potrafisz przekazać w zrozumiały sposób, tym lepiej zrozumiesz temat.

Czy znaliście i stosowaliście już te sposoby? A może macie własne patenty na efektywniejszą naukę? Zachęcamy do testowania różnych metod i technik. Z pewnością uda się wybrać te, które najlepiej pasują do Waszego stylu nauki. Powodzenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz zniżkę 250 zł na pierwszy kurs.

Nie spamujemy. Wysyłamy wartościowe treści oraz informacje o nowych kursach i promocjach.

* wszystkie pola wymagane

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami przez formularz, czat online lub telefonicznie – jesteśmy tu dla Ciebie!